2023/06/06
  2023/06/06
0
0

کار گروهی و تیمی

573 بازدید
کارگروهی

کار گروهی و تیمی

این روزها وسعت کارها و حرفه ها آنقدر افزایش یافته که یک نفر به تنهایی و به راحتی نمیتواند تمامی تخصص لازم برای انجام همه جنبه های فعالیت خود را کسب کند، و بیش از پیش به تخصصی شدن کارها و همکاری افراد با یکدیگر نیاز حس میشود.

 

در یک حرفه، برای بهتر و در زمان کمتر انجام شدن کارها باید گروهی از افراد تشکیل یک تیم را بدهند و با یکدیگر همکاری کنند. در این همکاری هر کدام از افراد میتوانند گوشه ای از کل کار را برعهده گرفته و به صورت جمعی تمامی آن کار را به ثمر برسانند. برای صحبت از گروه و تیم و شیوه کار گروهی و تیمی، باید نسبت به آنها آگاهی و آشنایی پیدا کنیم.

 

کسب آگاهی از کار گروهی و تیمی برای بسیاری از افراد لازم است:

– برای بسیاری از مشاغل و حرفه ها که دیگر به صورت انفرادی کاری از پیش نمیبرند و نیاز به تخصصی شدن بخشهای مختلف کارشان دارند.

– برای افرادی که قصد کارآفرینی و ایجاد یک کسب و کار جدید را دارند.

– برای مدیران پروژه و کسانی که باید جمعی از افراد را در یک کار جمعی هدایت کنند.

– و حتی برای افرادی که در ظاهر کارشان به صورت انفرادی انجام میشود هم برای تعامل و ارائه کارشان به دیگران به آموزشهای کار گروهی احتیاج پیدا میکنند.

 

گروه:

وقتی دو یا چند نفر که با هم در ویژگی، هدف یا خواسته هایشان تشابهی دارند، را بررسی کنیم باید بدانیمم که ما با یک گروه مواجه هستیم. در این گروه ها ممکن است خود اعضا نسبت به یکدیگر و حتی از قرار گرفتن خود در یک گروه آگاهی نداشته باشند. 

برای مثال در یک فرایند آزمون، داوطلبان چپ دست برای برگزارکنندگان آن آزمون که باید تجهیزات مناسب افراد را فراهم کنند، یک گروه را تشکیل میدهد، ولی خود آن افراد از بودن در آن گروه بی اطلاع هستند. با علاقه پیدا کردن یک فرد به یک سبک خاص موسیقی، آن فرد وارد گروه طرفداران آن سبک درمیآید، در حالی که ممکن است اصلا از وجود چنین گروهی بی اطلاع باشد.

 

گروه یک مفهوم کلی است که ممکن است:

– اعضا آن با هم همکاری داشته باشند یا نداشته باشند.

– در همه گروه ها کار گروهی صورت نمیگیرد.

– اعضا گروه میتوانند نسبت به آن گروه آگاهی داشته باشند یا نداشته باشند.

– از تعریف گروه میشود هم برای انسانها و هم سایر موجودات جاندار و بیجان استفاده کرد، مثل گروه گیاهان گلدار یا گروه حیوانات در حال انقراض یک منطقه.

 

وقتی از کلمه گروه استفاده میکنیم بیشتر به مورد تشابهی که آنها را در یک دسته قرار داده است توجه داریم نه مناسبات و رفتار اعضا درون گروه با هم. برای مثال در بررسی گروه صنایع دستی یک روستا، شاید هنرهای مختلف بر هم اثر داشته باشند و یا با هم بتوانند همکاری کرده و محصولات مشترکی را تولید کنند، اما چیزی که برای در یک گروه قرار دادن آنها اهمیت دارد، صنایع دستی بودن و از یک روستای خاص برآمدن آنها است نه ارتباطات آنها.

 

گاهی پیش میآید که در یک گروه، افراد برای انجام کاری خاص و رسیدن به هدفی مشخص دست به همکاری گروهی بزنند که به این کار مشترک، کار گروهی میگویند.

کار گروهی وقتی صورت میگیرد که افراد برای انجام کارهایی که به یک دیگر وابسته است برا رسیدن به یک هدف خاص تعامل و همکاری داشته باشند، یعنی افراد با اشتراک گذاری اطلاعات و دانش خود در تصمیم گیریها با هم تعامل دارند و هر کدام از افراد سعی میکنند علاوه بر بهتر انجام دادن وظایف و نقش خود به بهتر انجام شدن وظایف دیگران و در نتیجه رسیدن به هدف کلی همکاری کنند.

 

همانطور که در بالاتر گفته شد کار گروهی در همه گروهها صورت نمیگیرد اما با شکل گیری کار گروهی و پذیرش نقشهای مختلف برای رسیدن به هدف جمعی گروه به صورت تیم در آید.

تیم شکل خاص‌تر گروه است و در آن انجام کار گروهی و تیمی در راستای هدفی مشخص اهمیت دارد. کارمندهای یک شرکت را در نظر بگیرید، این افراد در حالت کلی گروه کارمندان آن شرکت را شکل میدهند که ممکن است برخی با هم کار مشترک مشخصی نداشته باشند. 

حالا برای مثال وقتی تعدادی از همین کارمندان برای بررسی علت کاهش سودآوری همراه میشوند و هدفی مشخص پیدا میکنند یک تیم را تشکیل میدهند.

همانطور که تیم شکل خاصتر گروه است و کار گروهی و کار تیمی نیز با هم تفاوت دارند. هر همکاری و کار گروهی را نمیتوان کار تیمی نامید.

هم افزایی

مهمترین ویژگی تمایز دهنده کار تیمی از کار گروهی، هم افزایی یا سینرژی است. هم افزایی به صورت ساده یعنی با گرفتن ورودی کمتر، خروجی بیشتری داشته باشیم.

 

برای درک بهتر هم افزایی، یک کارگاه قالیبافی را در نظر بگیرید که دو نفر قالی باف در آن کار میکنند، که هر کدام از آنها به صورت انفرادی میتواند در طول دو ماه یک قالیچه را ببافد. یعنی اگر هر کدام از آنها قالی خودشان را ببافند در پایان دو ماه، در مجموع دو قالیچه خواهند بافت. حالا اگر آنها در بافتن قالیچه ها با هم همکاری کنند، و با سرعت بیشتری کارها را انجام دهند و بتوانند در پایان دو ماه سه قالیچه را تمام کنند، هم افزایی صورت گرفته است.

 یعنی کار گروهی آنها نتیجه بهتری نسبت به انفرادی و جداجدا داشته است، و میشود به آنها یک تیم گفت و کارشان را هم کار تیمی نامید.

ولی اگر دو نفر نتوانند کاری بهتر و بیشتر نسبت به حالت انفرادی ارائه دهند، کار گروهی آنها به دلیل نداشتن ویژگی هم افزایی، به کار تیمی تبدیل نشده است.

 

نکته مهم در این مثال این است که ممکن است کار بهتر کیفیت بهتر خروجی باشد و از نظر کمیت تفاوتی نداشته باشد. یعنی یکی از قالیبافها گلهای ریز را با دقت بیشتری میبافد و دیگری در چله کشی و سایر کارها مهارت دارد و همکاری آنها به بافت قالیچه ای با کیفیت تر نسبت به قبل میرسد.

 

هم افزایی یک ویژگی صفر و یکی و سیاه و سفید نیست و به صورت یک ویژگی طیفی تعریف میشود. همیشه نمیتوان مرز مشخصی بین کار گروهی و تیمی کشید.

برای این که بدانیم چطور یک کار گروهی یا تیمی موفق شکل میگیرد، در آینده به آن خواهیم پرداخت.

آیا این مطلب را می پسندید؟
https://studio.dastava.ir/?p=1660
اشتراک گذاری:
واتساپتوییترفیسبوکپینترستلینکدین
استودیو نوآوری دستاوا
مطالب بیشتر

نظرات

0 نظر در مورد کار گروهی و تیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

13 + 1 =

هیچ دیدگاهی نوشته نشده است.